Godziny Otwarcia : pn-pt: 8-20, sob: 8-16,
  Kontakt :

Ocena Globalnych Wzorców Ruchowych metodą Prechtla


Metoda Prechtla stanowi obecnie jedno z podstawowych narzędzi we wczesnej diagnostyce dysfunkcji mózgu. Jest metodą nieinwazyjną, bezbolesną, niewymagającą znieczulenia. Diagnostyka opiera się na obserwacji dziecka w stanie czuwania z wykorzystaniem techniki wideo.

Płody i niemowlęta mają określony repertuar charakterystycznych wzorców ruchów spontanicznych. Zestaw tych ruchów nazywamy ruchami globalnymi (general movements-GM’s). Występują u płodu od 8 tygodnia życia i utrzymują się u dziecka po urodzeniu do około 20 tygodnia życia. Są to ruchy zaczynające się i kończące stopniowo, złożone, występujące często, trwające długo. Zmiany w prawidłowej jakości ruchach globalnych są wiarygodnym wskaźnikiem dysfunkcji mózgu. Zdefiniowane zostały przez profesora Heinza Rudolfa Prechtla. Ocena globalnych wzorców ruchowych w celach diagnostycznych rozwijana jest już ponad 20 lat.

Prawidłowe ruchy globalne są ruchami angażującymi całe ciało. Trwają od kilku sekund do kilku minut. Charakterystyczne są zmienne sekwencje ruchów kończyn, szyi i tułowia z nieznacznymi zmianami kierunku ruchu, sprawiające wrażenie złożonych i eleganckich.

W okresie płodowym i do ok. 6-9 tygodnia po porodzie u niemowląt występują ruchy wijące (writhing movements). Są to ruchy o małej i średniej amplitudzie i szybkości z krótkotrwałymi szybkimi wyprostami kończyn górnych o eliptycznym zakresie ruchu. W okresie 6-9 tygodnia pojawiają się ruchy drobnookreżne (fidgety movements), które przez pierwsze tygodnie mogą współwystępować z ruchami wijącymi. Są to ruchy okrężne szyi, tułowia i kończyn w małym zakresie wykonywane we wszystkich kierunkach z umiarkowaną szybkością i zmiennym przyśpieszeniem. Największą wartość diagnostyczną ma jakość ruchów globalnych w okresie 2-4 miesiące po terminie porodu. Dotychczasowe badania wskazują, ze niemowlęta z prawidłowymi ruchami drobnookrężnymi w 96% przypadków będą się rozwijać prawidłowo. Brak ruchów drobnookrężnych wskazuje na przyszłe dysfunkcje neurologiczne i stanowi o bardzo wysokim ryzyku wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego. Nieprawidłowe ruchy drobnookrężne mogą wskazywać na możliwość zaburzeń w ruchach precyzyjnych kończyn górnych w przyszłości.

Ocena ruchów globalnych jest wykonywana na podstawie wielokrotnych, prawidłowo wykonywanych nagrań dziecka trwających ok. 10minut w odstępach czasu ustalonych z osobą oceniającą. Dziecko powinno być w pozycji leżenia tyłem, ubrane wyłącznie w pieluszkę lub w samym „body”, nie powinno ssać smoczka. Dziecko powinno być nagrywane, gdy jest spokojne w trakcie aktywności spontanicznej. Nie nagrywa się dzieci płaczących, marudnych, śpiących. Nagrywający nie powinien wchodzić w interakcję z dzieckiem, nie powinno być w jego otoczeniu zabawek ani lustra.

Na podstawie oceny globalnych wzorców ruchowych widocznych na nagraniach badający tworzy indywidualna trajektorię rozwojową na podstawie której przewiduje dalszy rozwój dziecka. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt z tzw. „grupy ryzyka”- urodzonych przedwcześnie, zwłaszcza poniżej 28 tygodnia życia, niemowląt u których wystąpiły niekorzystne czynniki związane z okresem ciążowo-porodowym, o niskiej masie urodzeniowej, z dystrofią wewnątrzmaciczną. W połączeniu z wynikami tradycyjnego badania neurologicznego obserwacja ruchów globalnych umożliwia bardzo wczesną ocenę stanu neurorozwojowego dziecka, często jeszcze przed wykonaniem badań neuroobrazowych.

Dzięki diagnostyce metodą Prechtla i wczesnemu rozpoznaniu dysfunkcji układu nerwowego można dziecko poddać odpowiedniej terapii w okresie kiedy jest najskuteczniejsza ze względu na największą plastyczność ośrodkowego układu nerwowego.

Autorka artykułu, dr n. med. Katarzyna Smółka, posiada certyfikat wydany przez
GM-Trust w Gratz dający uprawnienia do przeprowadzania oceny ruchów globalnych metodą Prechtla.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress