Godziny Otwarcia : pn-pt: 8-20, sob: 8-16,
  Kontakt :

Innowacyjność w korekcji skolioz – metodyka i aparatura SKOL-AS

Innowacyjność w korekcji skolioz – metodyka i aparatura SKOL-AS

W kwietniu br. w Centrum Medycznym Dr Smółka odbyło się 4-dniowe szkolenie dla fizjoterapeutów pracujących z dziećmi i młodzieżą z bocznymi skrzywieniami kręgosłupa. Celem szkolenia było zdobycie umiejętności pracy z pacjentem z wykorzystaniem aparatu do terapii skolioz SKOL-AS.

Aparat do korekcji skoliozy SKOL-AS to innowacyjne urządzenie, które korzysta z fizjologicznych i biomechanicznych uwarunkowań umożliwiających regresję skrzywień bocznych kręgosłupa, jednocześnie pozwalając na odbudowę mięśni utrzymujących kręgi w prawidłowym ułożeniu.

Innowacyjność w korekcji skolioz – metodyka i aparatura SKOL-AS

Dr hab. prof. nadzw. Andrzej Suchanowski z Wydziału Olsztyńskiej Szkoły Wyższej wygłosił wykłady z zakresu biomechaniki, patofizjologii oraz zasad treningu sportowego wykorzystywanego w terapii skolioz. Zajęcia praktyczne z niesamowitą energią i pasją poprowadził mgr Andrzej Stolarz, wieloletni pracownik Nadmorskiego Centrum Medycznego, pomysłodawca aparatu SKOL-AS, który jest owocem jego współpracy z Wydziałem Mechaniki Politechniki Gdańskiej.

Podstawą działania urządzenia jest system sprężyn i pelot, które po odpowiedniej regulacji zmniejszają w sposób czynno – bierny boczne skrzywienie kręgosłupa oraz wpływają na derotację kręgów piersiowych i lędźwiowych. Peloty służą również korekcji skośnej i skręconej miednicy, stabilizują jednocześnie i miednicę i obręcz barkową.

Peloty reklinacyjne i derotujące aparatu „SKOL-AS” zapewniają efektywność trójpłaszczyznowej terapii. Należy podkreślić również to, że we wszystkich ćwiczeniach szczególną uwagę zwracamy na trójpoziomowy charakter ruchu. Dążymy bowiem do tego, by każde ćwiczenie równocześnie angażowało struktury biernego mechanizmu stabilizującego, czynny mechanizm stabilizujący oraz sprawujący nad nimi kontrolę OUN. Wykonując np. nacisk stały lub wzrastający pelotą reklinującą, uzyskamy nie tylko efekt terapeutyczny w postaci bodźca mechanicznego korygującego „ustawienie” struktur tworzących bierny mechanizm stabilizujący, lecz także stymulujemy w ten sposób mechanoreceptory stawowo-więzadłowe pobudzając struktury układu nerwowego.

Ćwiczenia wykonywane z pomocą urządzenia SKOL-AS rozciągają skrócone mięśnie okołokręgosłupowe. Urządzenie pozwala zapobiegać ukrytym zaburzeniom czynności ruchowych, które pojawiają się w kluczowych punktach kręgosłupa i miednicy, odciążając przeciążone powierzchnie stawów międzykręgowych.

Innowacyjność w korekcji skolioz – metodyka i aparatura SKOL-AS

Podczas szkolenia praktycznego omówiono każdy z etapów prawidłowej sesji terapeutycznej, szczególnie zwracając uwagę na część przygotowawczą w skład której wchodzą ćwiczenia rozciągające skrócone mięśnie, mobilizacja stawów krzyżowo-biodrowych, ćwiczenia stabilizacji centralnej. Wszystkie ćwiczenia zostały zademonstrowane a następnie fizjoterapeuci mieli możliwość przećwiczenia ich na sobie, zgodnie z myślą Benjamina Franklina: „Powiedz mi, to zapomnę. Pokaż mi – to zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”

Innowacyjność w korekcji skolioz – metodyka i aparatura SKOL-AS

Kolejnym etapem było szczegółowe omówienie metodyki pracy w aparacie SKOL-AS oraz pokazy pracy na uczestnikach szkolenia. W ten sposób każdy terapeuta zyskał dodatkowe doświadczenie – świadomość tego, co czuje pacjent, który jest umieszczony w aparacie, jak można mu pomóc w pokonaniu trudności ze zrozumieniem lub wykonaniem danego elementu treningu.

W trakcie następnych dwóch dni zapraszaliśmy najważniejsze osoby – dzieci ze skrzywieniami kręgosłupa, aby na konkretnych przypadkach omówić strategię terapii w różnych postaciach skolioz oraz w różnych grupach wiekowych.

Innowacyjność w korekcji skolioz – metodyka i aparatura SKOL-AS

Każdy pacjent został poddany krótkiemu badaniu klinicznemu obejmującemu ocenę sylwetki dziecka w płaszczyźnie czołowej (z przodu i tyłu) i strzałkowej (z boku), test Adamsa, ułożenia miednicy, oceny napięcia, siły i długości poszczególnych mięśni, ruchomości w obrębie stawów kręgosłupa, stawów obwodowych oraz ocenę ustawienia stóp.

Po analizie zdjęć RTG kręgosłupa oraz omówieniu problemów wykrytych w badaniu klinicznym odbywała się demonstracja etapu przygotowawczego.

Innowacyjność w korekcji skolioz – metodyka i aparatura SKOL-AS

Dopiero w kolejnym etapie nasi pacjenci oraz ich fizjoterapeuci musieli się zmierzyć z pelotami, stabilizerami, dźwigniami, podwieszkami i nadzwyczaj dobrze sobie poradzili!

Na koniec każdy z pacjentów wraz z rodzicami otrzymał krótki instruktaż ćwiczeń do domu.

W najbliższym czasie planujemy zakupić najnowszą wersję aparatu SKOL-AS przeznaczonego do ćwiczeń w pozycji siedzącej, szczególnie przydatnego w leczeniu skolioz z pierwotnym łukiem piersiowym. Nasi fizjoterapeuci mieli również czas zapoznać się z działaniem tego aparatu.

Umożliwia on ćwiczenia w pozycji siedzącej na stabilnym i niestabilnym podłożu z sprzężeniem zwrotnym z wykorzystaniem systemu pelot reklinujących oraz derotujących. Trening w tej pozycji ułatwia młodym pacjentom utrzymanie korekcji postawy w życiu codziennym np. w szkole.

W proponowanej metodyce terapii zarówno za pomocą aparatu Skol-As w pozycji leżącej jak i siedzącej zostały uwzględnione wytyczne i zalecenia opracowane przez SOSORT (Society on Scoliosis Orthopedic and Rehabilitation Treatment):

  • Najważniejszym elementem kinezyterapii skolioz są ćwiczenia czynne prowadzące do trójpłaszczyznowej korekcji deformacji. Prowadzenie fizjoterapii w skoliozach powinno wynikać z przyjęcia jednej z najbardziej prawdopodobnych teorii wyjaśniającej etiologię tego schorzenia, czyli zaburzeń równowagi nerwowo-mięśniowej.
  • Leczenie zachowawcze powinno zatrzy mać progresję skrzywienia, zapobiegać dysfunkcji układu oddechowego, zabezpieczyć dziecko przed ewentualnymi bólami kręgosłupa w przyszłości i poprawić sylwetkę poprzez korekcję postawy.
  • Należy poprzez ćwiczenia doprowadzić do stabilizacji skorygowanej pozycji.
Innowacyjność w korekcji skolioz – metodyka i aparatura SKOL-AS
Innowacyjność w korekcji skolioz – metodyka i aparatura SKOL-AS

Podsumowując, jestem przekonana, że szkolenie przyniesie efekty pod postacią szybkiej redukcji skrzywień kręgosłupa u naszych pacjentów a tym samym lepszej ich jakości życia.

Chciałabym serdecznie podziękować Julii, Izie, Martynie, Amelce i Wiktorowi oraz ich rodzicom za poświęcony czas oraz zaangażowanie.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress